piątek, 13 grudnia 2019

Iceberg Slim: Pimp The Story of My Life (Hungarian Translation)

Iceberg Slim: Strici voltam (részlet)

Posted on 2013. december 2. hétfő Szerző: 
0

IcebergSlim_Strici_bor180Csak 18 éven felülieknek!

A vendégek felemelkedtek szaténpárnáikról és bőr­fote­leik­ből, és rajzani kezdtek a Kalóz pultja körül.
A tejeskávé ribanc odajött hozzám, és mélyen beha­jolt az orrom előtt. A combja belső oldalán feketéllet­tek a vénák. Elnyíló szeméremajkai között vörös volt a hűs, mint a nyers bifsztek. A jobb arcfelét késvágás csú­fította el. Lilás heg hú­zó­dott a járomcsontjától egészen az eltorzult szája sar­káig. A tetejébe himlőhelyes krá­terek borították a képét. Egy gyöngyház nyelű bicska is megcsillant a dekoltázsában. Szürke szeme révülten forgott. Alaposan bekávézhatott.
Óvatosnak kellett lennem, nem csinálhattam hülye­séget, ezért inkább csak bazsalyogtam rá. Sweet fixírozott minket. Meg­vetően csóválta a fejét. Talán azt várta, hogy szájon vágjam, és a saját halefjával belezzem ki a ribancot?
– Mutasd csak a fekete mambát, picinyem! – paran­csolta a kurva.
– Nem mutogatom magam idegen ribancoknak – próbáltam visszaverni a támadást. – Van saját kurvám, aki leápolja a farkamat.
– Sose hallottál még rólam, nigger? – kérdezte fe­nyegetően. – Én vagyok a Detroiti Vörös Cora, vörös, mint a vér, a tolvaj ribanc, aki kétszer ölt. Azt mond­tam, kapd elő a lompost, hallod? Szólíts Corának, ha jót akarsz! Egyetlen kurvád van, mi, te csicska? Egy há­tán heverésző fapicsával az éhhalál vár rád. Térj észre, nigger. Neked egy tolvaj kurva kell.
Szerencsémre ekkor tévedt oda egy drabális luvnya. Egyik kezében fecskendőt, a másikban kis csomagot tartott, és hátulról megbökte Corát a térdével.
– Megyek, tolok egy kis cuccot. Velem tartasz, ri­banc? – kérdezte. – Ezzel a girnyó niggerrel később is eljátszadozhatsz.
Cora elriszált az elefánttestű kurvával. Kanalat és egy pohár vizet vételeztek a bárban. Sweetre néztem, de ő ridegen bámult vissza rám.
Túl meredek ez a hely nekem, itt nem tudom meg­védeni magamat – gondoltam. – Az olyan fiatal, érzé­keny kurvák, mint a törpe, a tenyeremből esznek, de az ordas öreg ribancokhoz még fel kell nőnöm. Muszáj megmaradnom Sweet mellett, márpedig ha megint balfaszkodni lát, hamar kiteszi a szűrömet.
Két órát ücsörögtem tágra nyílt szemmel a sarokban. Megnyúlt füllel hallgattam a bennfentesek csevegését. Lenyűgözött, hogy a legnagyobb mágusokat figyelhe­tem. Minden apró kis közjáték kifinomult ravaszságot sugallt.
A Vörös Cora továbbra sem szállt le rólam. Folyton ki­mászkált a teraszra, és noha szinte zombi volt már a he­rointól, mindig odamondogatott, amikor eljött előttem. Tényleg nagyon kíváncsi lehetett a szerszámomra.
Időközben belibegett Sweet néhány kurvája. Egyikü­ket se láttam a Roostban, amikor először összefutot­tunk. Finom friss húsnak tűnt mind. Volt köztük egy különösen gyönyörű, tejeskávé bőrű lány. Nem lehetett több tizenhét évesnél.
Egy behemót fekete New York-i strici meg éppen az­zal hencegett, mennyire edzésben tartja a bohócot. Há­rom kurváját hozta el a tag, és ő volt az egyike annak a három vendégnek, akik nem szúrták magukat. Szip­pantott egy kis kokót, és ledöntött pár koktélt, de ennyi. Most is pohárral a kezében ácsorgott Sweet és Top kanapéja előtt.
– Én mondom, Sweet, nincs az a kurva, aki el tudná durrantani a puskámat, ha én nem akarom – dicseke­dett. – Ha szivattyú van neki a muffjába építve, akkor se. Éntőlem oboa tanszakos diplomája lehet a ribancnak, belőlem nem facsar ki egy cseppet se az akaratom ellen. Enyém a legkeményebb husáng ezen a világon. Bárkivel fogadok egy százasba!
– Ugyan már, töki – legyintett Sweet –, van egy kis zsenge szukám, hat hónapja sincs, hogy beállt a me­lóba, de öt perc alatt kicsavarja a szottyadt bögyörődet. Csakhogy az én leckém többe kerül ám egy rongyos százasnál, töki. Ha velem akarsz fogadni, öt kilót szá­molj le Topnak – ha láttál már annyit egyáltalán!
A behemót kikapott egy köteg zsíros bankjegyet az oldalzsebéből, és teátrálisan öt szá­zast nyomott Top te­nyerébe. Válaszul Sweet egy kisebb bálányi százdollá­rost rán­ga­tott ki a szmokingjából, és ő is lehámozta be­lőle Topnak a maga tétjét. Állt a fo­gadás.
Sweet csettintett egyet, a gyönyörű tejeskávé bőrű lány pedig letérdelt az óriás elé, és a vendégsereg han­gos biztatása közepette becsülettel nekilátott a meló­nak. Kevesebb mint három perc alatt megnyerte a fo­gadást Sweetnek.
A behemót egy darabig némán, lehunyt szemmel áll­dogált. Bamba vigyor terült szét a képén. Az egyik kur­vája vihogni kezdett, mire ő visszakézből szájon vágta, majd elcammogott a bár felé.
Ez a buksza aztán tényleg meg tud élni a feje mun­kájából – gondoltam. – Pepper se volt piskóta, de en­nek a cipőjét se köthetné meg.
Iceberg Slim
Iceberg Slim
Felálltam, és sétálgatni kezdtem. Megkerültem a kí­nai paravánt, és benyitottam a mögötte megbúvó ajtón. Hosszú folyosóra értem, melyből három hálószoba is nyílt. Beléptem egy tükrökkel borított mosdóba. Ide is bőven befért volna egy franciaágy. Becsuktam az ajtót, de pechemre nem zártam be.
Odaléptem a vécékagylóhoz, és felhajtottam a desz­kát. Ebben a pillanatban viharzott be a Vörös Cora. Ádázul nyalta a szája szélét. Úgy lángolt a tekintete, mint egy transzba esett vudu boszorkánynak. Ma szü­letett bárány voltam hozzá képest. Egy kidekorált ké­pű, heroinnal telepumpált kétszeres gyilkos – ez még nekem is sok volt.
Ott álltam szemközt a halálos ribanccal. Próbáltam kiagyalni valami rafkót, de akkoriban még csak pár be­vezető oldalt ismertem a stricik „kézikönyvéből”. Ta­nácstalan voltam. Valami olyasmit nyüszögtem, hogy:
– Figyelj kislány, te még egy kanyit se kerestél ne­kem. Mi nem tartozunk össze.
Mintha szalmaszállal próbáltam volna elkergetni egy éhező leopárdot. Előrántotta a kést a mellei közül, és kipattintotta a villogó pengét. A másik kezével szét­szakította a sliccemet. A gombok zörögve gurultak szerte a padló kövén. Dörömbölt a ketyegőm, mint a légkalapács.
– Te pampogó cuki kis szarházi. Dehogyis vagy te strici. Most pedig jó fiú leszel, és adsz egy kis kóstolót, vagy miszlikbe aprítom a pöcsödet!
Behátráltam a fajansz mellett egészen a falig. Nyir­kos, lüktető tenyérrel támaszkodtam meg a csempén. Cora már a gatyámban matatott, amikor Sweet berob­bant az ajtón. Belemarkolt a nő hajába, és odébb rán­totta. Bősz támadóm felsikoltott fájdalmában. Sweet az ajtó felé lódította őt, majd hegyes orrú cipőjével célba vette a tekintélyes hátsóját, és átkozódva kirugdalta Corát a folyosóra.
– Kibaszott ribanc! – bömbölte. – A kis csíra az én emberem. Rajta ugyan nem fogsz élvezkedni. Sovány az neked, ribanc!
A magas sarkú cipők szaporán kopogtak a folyosó kövén, ahogy Cora elpucolt. Sweet rám meredt. Fekete arca most hamuszürkére vált a dühtől. Talán elfelejtet­te, hogy bennem nincs fehér vér? A fülemben csengett, mit mondott Top arról, hogy kikre veszélyes Sweet.
Lapos fekete orrát az enyémhez préselte. A számra fröcsögött a nyála, ahogy leüvöltötte a fejemet. A zakóm gallérját összeszorította a nyakamon akár az akasztófahurkot, és méterekre elrángatott a faltól.
Iceberg Slim (és az egyik autója...)
Iceberg Slim (és az egyik autója…)
– Húgyagyú kis köcsög! – ordította. – Tudod, miért mászott rád a ribanc?! Mert folyton vigyorogsz, mint akit baszni visznek! Mi olyan kurva vicces?! Hogy ver­jem ki belőled ezt a madártempót? Még én se tudok stri­cit csinálni belőled, ha ennyire puhapöcs vagy. Hányszor kell még elugatnom, ha jó strici akarsz lenni, hi­degnek kell lenned, mint a jég! Mint egy halott ribanc muffja! Kapiskálod, kis csíra nigger? Szóljál ám, ha in­kább ribancnak vagy buzinak érzed magadat, akkor ki­raklak a placcra, és hajthatsz nekem, öcsém! A szemem elé ne kerülj, amíg gatyába nem rázod magad, és le nem törlöd azt a balfasz vigyort a képedről.
Fordította: Pintér Ferenc
Iceberg Slim: Strici voltam
Európa Könyvkiadó, 2013




Biztosan velem van a baj. Esetleg a naptárral. Akár­hogy is nézzük, a század végén születtem, Európá­ban, nincs fekete bőröm – ami végérvényesen el­vág­na előttem minden lehetőséget a boldogulásra –, és nem hajtanak nekem húzós fekete ribik az utcán. Ezért lehet, hogy – bár tisztelni, sőt csodálni is tudom Iceberg Slimet –, mégsem élvezem Strici voltam című könyvét.

Kezdjük azzal, hogy kitesszük a jelet, tizennyolc alatt spuri innen. A szerelmi szabadfoglalkozású hölgyekre csak tizenhét szinonimát találtam, nem lesz elég. Egyáltalán durva dolgok vannak a könyvben, noha az ötven legbetegebb könyv listájába azért nem raktam volna bele.

A könyv – nem meglepő – egy strici életrajza. Zűrös gyerekkor, csonkított lélek, rendkívüli intelligencia. A könyv egyik dimenziójában végigkövethetjük Iceberg jellemtelenségfejlődését, majd változását. Anyja – a legnagyobb ribanc a könyvben – iránti titkolt gyűlölet, nők megvetése, szadizmus keveredik a vággyal, hogy valakivé válhasson. Ide nyal, oda rúg, kezdeti bukdácsolás után, kinyílik neki a soha meg nem írt Stricik Nagykönyve. Alapelv: olyan legyen, mint a jég. Soha egy percig nem mutathatja ki az örömét, közömbösnek kell lenni, akár épp bebukik, akár három meseszép lány játszadozik éppen vele. (Adódik a kérdés: akkor meg minek?). Fagyos hírnevét javarészt a kokainnak köszönheti, de mire felfogja, hogy kis híján lelőtték, már ájuldoznak körötte: „ezt a hidegvért!”. Ez maga a sztori, innen kapta a nevét. Pedig nem hidegvér, csak túlságosan be volt állva, hogy felfogja a történteket.

Nagyon nehéz lelkileg követni Slimet, egész korszakokat ugrik át az életében. A zűrös gyerekkor – pont, ami érdekes lenne – egy gyomorforgató részlet kivételével elsuhan, később strici-karrierjének golden era része ugyanebben a tempóban követi. Egyenetlen a ritmus, szempillantás alatt már börtönökbe visz az út, csupán mert nem fogadta meg egy cimbora tanácsát: öreg vezérkurvát nem szabad kirúgni: diliházba vagy temetőbe vele. Csúcs és börtön váltakozik kiemelt tempóban, mígnem Slim egy sajátos véletlensorozat eredményeképp számot vet magával. A katarzis itt is elmarad, az író átugorja a legfontosabb fordulatokat. Az egyik lapon a börtönből szabadul, kettővel később begyújt a kandallóba a családjának. Hol, mikor, hogyan fordult a köpönyeg? Nem avat be. A köpönyegfordulásra vannak ugyan utalások, de túl kevés.

A könyv másik dimenziója a társadalomkép. A láthatatlan szögesdrót, ami elválasztja a fehérek és feketék világát, körbetekeri fejezeteket. Ezeket olvasva derült ki számomra, hogy a negyvenes években a feketék igen szűk palettáról választhattak: cipőpucolás, szeneskocsi vagy striciélet. A rendőrök büntetlenül tehettek velük szinte bármit, a smasszerek még inkább. Volt, akit „vizuális függelemsértésért” vittek a mélybe – a börtöndiri szerint csúnyán nézett rá –, máshol a vasrúddal szó szerint hülyére vert áldozat „hivatalos személy elleni erőszakot” követett el (alighanem összevérezte a botot). A korrupció és a mocsok olyan mennyiségben dől a lapokról, hogy az már abszurd kategóriát súrolja. Slim kimerítette szinte a teljes amerikai BTK minősített eseteit (na jó, a gyilkosság kimaradt), négy börtönbüntetése közül kettőt mégis el nem követett dologért kapott, bepalizták. Ahogy találóan fogalmaz: Justitia szeme azért van bekötve, mert dollárjelek villognak benne.

A könyv egyik erőssége a stricilét bemutatása. Aranyfogú műmájerek magyarázzák ütemre a bögyös bulák között, hogy ők az élet császárai? Felejtsd el. Ahogy Ice-T írta az előszóban: igazi gengszter soha nem mondaná azt egy gyereknek: élj így. Iceberg megmutatja a dolog előnyeit és hátrányait is, és az egyenletrendezés után bizony kiderül, ez utóbbiból akad több. Az évente új Caddyt [Cadillac] beújító, selyemalsós létforma sem kárpótol senkit az emberi kapcsolatok teljes hiányáért. De azért az érzésért sem, mikor sokadjára nézi végig a sittről, hogyan hullik szét minden, amit addig felépített. Egy stricinél minden a látszat, és minden ezen múlik. Ahogy Sweet Jones mondja – Iceberg tanítómestere, aki később megpróbálja lenyúlni a kurváit –, nincs ennél magányosabb dolog a világon. (Sweet egyébként öregkorában fejbe lőtte magát.)

(Magántermészetű megjegyzés következik.) Ha egy könyvről írok, a végeredmény hangulatában, megfogalmazásában a műre hasonlít. A Strici voltam esetében ezt nem lehet megtenni. Ugyanis a könyv harmadik, talán legerősebb dimenziója maga az írás. A fogalmazás, az írásmód, de maguk a non-stop eregetett dumák kivitelezése is professzori szintű – külön elismerés a fordítónak, Pintér Ferencnek, nem tudom, hogyan csinálta. A szleng sziporkák ráadásul úgy vannak a szövegbe ágyazva, hogy szótár nélkül, a szövegkörnyezet alapján lehet elcsípni az értelmüket. Slim stricis magamutogatása, 170-es IQ-ja, olvasottsága minden lapról legalább hatszor kikacsint. Néhol némi csúsztatás is érezhető a szövegében. Kevéssé hihető, hogy a legnagyobb gettó leglúzerebb négere is póriasan kicsavart választékossággal, irodalmi utalásokkal megtűzdelve beszél, viszont kétségtelenül szórakoztató. A hetvenes években az amerikai utcakölykök között az volt az ász, aki olvasta Iceberg könyveit. „Toljatok valami Iceberg cuccost” – hallhatta Ice-T is annak idején nemegyszer. Slim stílusa egyedi és fenomenális.

Viszont, hogy élvezhető-e, az már fogósabb kérdés. A könyv legnagyobb hibája az, ami Iceberg Slim fő jellemzője volt strici korában: jéghideg. Nincs egyetlen karakter sem a könyvben, akivel nem is azonosulni, de együtt érezni lehetne. Iceberg drótkorbáccsal veri az őt hülyítő kurváját, és még ez is hidegen hagy – pedig aki nőt üt, az szerintem egy féreg. Nem tudok együtt emelkedni, süllyedni a főhőssel, nem érzem a katarzist, mikor végre magára talál, és nem tudok örülni a happy endnek sem. A könyvet olvasva összesen két érzés talált meg. Undor az anyja iránt – pedig Slim megbocsátott neki –, és sajnálat egy névtelen sulis kiscsaj iránt. Ezen kívül mindenki más hidegen hagy: aki aranylövéstől patkolt el vagy a híd alatt adta be a kulcsot, fejbe lőtte magát vagy elvitte az alkohol – nem nyugdíjas szakma ez, na –, esetleg kifogott valami pénzes palit, hozzá ment és éli világát.

Még Iceberg sem fog meg. Pedig saját bevallása szerint is viszolyogtató a rengeteg aljasság, amit elkövetett. De még utálni se lehet. Részben, mert látom, mi lökte a lejtőre – érdekes egyébként, nem kevés szereplőt a gyerekkora vitt a sárba – másrészt mert elhiszem, hogy jót akar. „Ha csak egyetlen értelmes, értékes fiatal nőt vagy férfit is sikerül megmenteni az emésztő mocsártól, és elérni, hogy az adottságait hasznos, alkotó módon kamatoztassa, már érdemes volt leírni mindezt.”

Ezért a mondatáért, tollforgatói képességéért, manipulációs technikáiért – aki paraszt módon ámde sikeresen akar sérült csajokat felszedni, kötelező olvasmány –, trükkjeiért, akaraterejéért, ha kedvelni/utálni nem is, de tisztelni tudom Slimet, az írót. Egyébként, mint a (többi) jéghegy: nincs mit szeretni rajta, de nem árt, ha ismered.

Utóirat: Iceberg Slim életéről Portrait of a pimp címmel 2012-ben filmet forgattak az Egyesült Államokban.

Iceberg Slim (és az egyik autója...)

Iceberg Slim (és az egyik autója…)

Iceberg Slim: Strici voltam
Európa Könyvkiadó, 2013
392 oldal, 3200 Ft
ISBN 978 963 079 6378

* * *  * * *

A könyv kiadói fülszövege

Iceberg Slim – polgári nevén Robert Beck – a harmincas évek Chicagójában nőtt fel, ahol a stricik számítottak a leggazdagabb és a leg­be­folyá­sosabb feketéknek – így érthető, hogy amikor egy kisebb balhé miatt börtönbe került, és nem folytathatta tanulmányait a Tuskegee Institute-ban, ez tűnt számára a legjöve­del­me­zőbb munkakörnek. Tizennyolc éves korától több mint két évtizeden át volt strici, és több mint négyszáz lány dolgozott neki. Karrierjének végül egy börtönbüntetés vetett véget 1960-ban. Becenevére – „Iceberg Slim”: nyurga jéghegy – azzal szolgált rá, hogy valóban vézna volt, és hidegvérét még a leghúzósabb helyzetekben is megőrizte.

Ice-T nyomán a hiphop/rap szubkultúra újabb és újabb generációi fedezik fel maguknak Iceberg Slim memoárját. Börtönök, kurvák és drogos sztorik, szex és lehúzós trükkök elevenednek meg a fekete utcákon a volt strici zaftos mondataiban. Lüktet a dzsessz, dübörögnek a verdák, eldördül egy-egy fegyver, és minden előzmény nélkül repülnek a sallerek. Olvasó legyen a talpán, aki eldönti, hol ér véget egy-egy városi legenda, és hol kezdődik Iceberg, a mindent megélt, ravasz csirkefogó legszemélyesebb önvallomása.

A jó útra tért strici saját elcsent gyermekkorát is felidézi, és számot vet saját változó értékrendjével. Iceberg, polgári nevén Robert Beck (1918–1992) visszaemlékezése 1969-ben jelent meg. Kőkemény, kietlen, mégis megható: az afroamerikai közösség öntudatra ébredésének egyik első irodalmi példája, egyszerre kordokumentum és emberséges iránymutatás. Iceberg irodalmi karrierje azonnal felívelt, a hetvenes években sorra jelentette meg a sikeres regényeket, de legszélesebb körben forgatott kötete máig a Strici voltam. Cselekménye akciódús, egy percig sem erőltetett. Filmszerű élességgel száguld végig egy letűnt világon, amelyben személyesen soha nem lehetnél jelen, de mindent megadnál a bennfentes nézőpontért. Iceberg Slim története pedig éppen ezt kínálja fel. Szenvtelenül figyel téged, amint kíváncsiságod egyre mélyebbre húz, és azt sugallja: innen nem szabadulsz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KORTATU IN WARSAW PART 3: INTERVIEW WITH FERMIN MUGURUZA

  KORTATU IN WARSAW PART 3: INTERVIEW WITH FERMIN MUGURUZA Matt Crombieboy:   Hi mate, thanks for talking to us. Tell us about your trip to ...